Laboratorní diagnostika alergie na bleší kousnutí má řadu limitů a nekoreluje vždy se symptomatologií. Intradermální kožní test (bleších slin) má vyšší diagnostickou přesnost než sérologická detekce IgE protilátek. Oba typy testů jsou zatížené vysokým počtem falešně pozitivních výsledků.
- léze nejčastěji v lumbosakrální oblasti, na bázi ocasu a kaudomediální oblast stehen,
- léze nejčastěji erytém, papuly, epizody pyotraumatické dermatitidy, sekundární infekce prezentující se jako bakteriální folikulitida nebo mallaseziová infekce,
- mladé zvíře (obvykle >1 rok),
- aplikace kortikoidů vede k výrazné avšak dočasné remisi,
- odlišení od jiných ektoparazitů:
- přímý nález blech nebo blešího trusu,
- kontrolní program eliminace blech – larvy přežívají až 174 dní, v eliminaci pruritu jsou efektivnější rychle působící adulticidní přípravky v porovnání s preventivními antiparazitiky,
- intradermální testy,
- stanovení specifických imunoglobulinů v séru,
- experimentálně měření senzitizace bazofilů.
- histamin fosfát: 0,1 mg/ml,
- extrakt z blechy: 1:500 w/v,
- sliny blech nebo alergen slin blech: 1 µg,
- šetrné odstranění chlupů (nůžky) cca 2 cm kolem míst aplikace,
- obvykle aplikace 0,05 – 0,1 ml každého z roztoků i. dermálně,
- hodnotí se za 15-20 min velikost erytému/boule nebo pozdní reakce za 48 h,
- pozitivní výsledek je stejný nebo větší než polovina rozdílu mezi pozitivní a negativní kontrolou.
- sedace (xylazin, acepromazin, oxymorphon, ketamin)
Diagnostický výpověď závisí na použitém alergenu/extraktu. Zde uvedeno porovnání jednotlivých metod – nejpřesnější se jevilo použití slin blech (flea saliva). Pro zajímavost, u blech bylo popsáno 15 alergizujících antigenů.
Pozdní reakce na alergeny byla přítomna u méně než 10 % psů. Pokud se porovnává IDT s klinickým pokusem (klinická manifestace po napadení blechou) je senzitivita IDT pouze 0-33 %, specifita 78-100 %. V jiné experimentální skupině nebyla nalezena žádná korelace mezi IDT (sliny/celé blechy) a rozvojem FAD u koťat.
Pokud se porovnává sérologie s klinickým pokusem (klinická manifestace po napadení blechou) je senzitivita 88 %, specifita 77 %. V jiné experimentální skupině nebyla nalezena žádná korelace mezi IgE a rozvojem FAD u koťat.
U sérologického vyšetření (ELISA) byla zjištěna křížová reaktivita in vitro IgE s antigeny černého mravence, muchniček a švába. Ty mohou být příčinou pozitivních reakcí i u zvířat negativních na nález blech.